Селиште (Слепче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 41°30′2″N 21°27′6″E / 41.50056° СГШ; 21.45167° ИГД / 41.50056; 21.45167Координати: 41°30′2″N 21°27′6″E / 41.50056° СГШ; 21.45167° ИГД / 41.50056; 21.45167
Основни податоци
Место Слепче
Општина Долнени
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Слепче. Претставува населба од римско време. Се наоѓа на 2 км северно од селото, каде по површината на нивите се среќаваат голем број фрагменти од керамички садови, имбрекси и градежен материјал, а се насетуваат и темели од објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.