Долна Црква (Зрзе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долна Црква
археолошко наоѓалиште
Долна Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Долна Црква
Долна Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′0″N 21°21′9″E / 41.51667° СГШ; 21.35250° ИГД / 41.51667; 21.35250Координати: 41°31′0″N 21°21′9″E / 41.51667° СГШ; 21.35250° ИГД / 41.51667; 21.35250
Основни податоци
Име Долна Црква
Место Зрзе
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Долна Црква — археолошки локалитет во прилепското село Зрзе. Локалитетот претставува осамени наоди од римско време. Се наоѓа помеѓу сегашните селски гробови, каде се наоѓаат ара од бел мермер и неколку фрагментирани колони од мермер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998