Ѓеракарница (Бело Поле)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓеракарница
археолошко наоѓалиште
Ѓеракарница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ѓеракарница
Ѓеракарница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′38″N 21°23′45″E / 41.41056° СГШ; 21.39583° ИГД / 41.41056; 21.39583Координати: 41°24′38″N 21°23′45″E / 41.41056° СГШ; 21.39583° ИГД / 41.41056; 21.39583
Основни податоци
Име Ѓеракарница
Место Бело Поле
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ѓеракарница — археолошки локалитет во прилепското село Бело Поле. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на околу 500 м јужно од селото, каде има траги од градежен материјал и фрагменти од керамички садови. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998