Ѓеросадојна (Долнени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓеросадојна
археолошко наоѓалиште

Карта

Местоположба 41°25′31″N 21°27′16″E / 41.42528° СГШ; 21.45444° ИГД / 41.42528; 21.45444Координати: 41°25′31″N 21°27′16″E / 41.42528° СГШ; 21.45444° ИГД / 41.42528; 21.45444
Основни податоци
Место Долнени
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (гроб).svg гроб Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период непознат период
Портал „Археологија“

Ѓеросадојнаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Долнени. Наоѓалиштето поради неистраженоста највеворајтно претставува населба и гроб, чиј период не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал крај патот Долнени-Браилово постоела древна населба која според искази на селаните била римска и истите на тие места откопувале стари бунари, а била пронаоѓана и покривна керамика. Тука бил ископан и гроб од самите мештани, чија внатрешност била обложена со керамика во облик на корито, која била долга 80, а широка 40 см.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофска проучавања, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.