Лозја (Дупјачани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лозја
археолошко наоѓалиште
Лозја is located in Македонија
Лозја
Местоположба на Лозја во Македонија
Местоположба 41°26′26″N 21°31′18″E / 41.44056° СГШ; 21.52167° ИГД / 41.44056; 21.52167Координати: 41°26′26″N 21°31′18″E / 41.44056° СГШ; 21.52167° ИГД / 41.44056; 21.52167
Основни податоци
Место Дупјачани
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Лозјаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Дупјачани. Претставува населба од римско време. Се наоѓа на 600 м од селото, на југозападната падина од ридот Сурун, каде се наоѓаат фрагменти од керамички садови, тегули, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.