Падарчица (Сарандиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Падарчица
археолошко наоѓалиште
Падарчица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Падарчица
Падарчица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′8″N 21°24′43″E / 41.43556° СГШ; 21.41194° ИГД / 41.43556; 21.41194Координати: 41°26′8″N 21°24′43″E / 41.43556° СГШ; 21.41194° ИГД / 41.43556; 21.41194
Основни податоци
Име Падарчица
Место Сарандиново
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Падарчица — археолошки локалитет во прилепското село Сарандиново. Локалитетот поради неистраженоста не е утврден и не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека јужно од селото, локалното население при обработување на нивите пронаоѓале градежен материјал и керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавоња, Београд 1998