Црква (Житоше)

Координати: 41°25′12″N 21°17′25″E / 41.42000° СГШ; 21.29028° ИГД / 41.42000; 21.29028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква

Карта

Местоположба 41°25′12″N 21°17′25″E / 41.42000° СГШ; 21.29028° ИГД / 41.42000; 21.29028
Основни податоци
Место Житоше
Општина Долнени
Тип

 сакрален објект  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште во прилепското село Житоше. Претставува сакрален објект и некропола од среден век. Се наоѓа на 1 км источно од селото, во непосредната близина на селските гробишта, каде според кажувањето на мештаните, имало стара црква и гробишта.[1] Кај мештаните црквиштето е познато како Свети Ѓорѓи.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 2,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998