Рид (Житоше)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рид
археолошко наоѓалиште
Рид is located in Археолошки локалитет во Македонија
Рид
Рид
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°25′12″N 21°17′25″E / 41.42000° СГШ; 21.29028° ИГД / 41.42000; 21.29028Координати: 41°25′12″N 21°17′25″E / 41.42000° СГШ; 21.29028° ИГД / 41.42000; 21.29028
Основни податоци
Име Рид
Место Житоше
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Рид — археолошки локалитет во прилепското село Житоше. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа во средина на селото, каде во 1964 година при изградбата на амбулантата, на површина од 70 х 50 м биле откриени гробови градени од камени плочи, во кои немало прилози.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998