Тумба (Вранче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба

Карта

Местоположба 41°23′36″N 21°22′24″E / 41.39333° СГШ; 21.37333° ИГД / 41.39333; 21.37333Координати: 41°23′36″N 21°22′24″E / 41.39333° СГШ; 21.37333° ИГД / 41.39333; 21.37333
Основни податоци
Место Вранче
Општина Долнени
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Вранче. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 2,2 км југоисточно од селото, каде на една мала височинка (кота 601) има множество фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1] Во минатото луѓето го користере градежниот материјал за изградба за своите кужи, со што значително било оштетен наоѓалиштето.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998