Горна Црква (Кошино)

Координати: 41°28′6″N 21°17′24″E / 41.46833° СГШ; 21.29000° ИГД / 41.46833; 21.29000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горна Црква

Карта

Местоположба 41°28′6″N 21°17′24″E / 41.46833° СГШ; 21.29000° ИГД / 41.46833; 21.29000
Основни податоци
Место Кошино
Општина Долнени
Тип

 црква


Период непознат период
Портал „Археологија“

Горна Цркваархеолошко наоѓалиште во прилепското село Кошино. Наоѓалиштето најверојатно претставува црква, но поради неистраженоста не е датирано. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека над селото биле забележливи грамади камења кои биле дел од црква. Црквата била посветена на св. Димитриј.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998