Грашиште (Кутлешево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грашиште
археолошко наоѓалиште
Грашиште is located in Македонија
Грашиште
Местоположба на Грашиште во Македонија
Местоположба 41°24′27″N 21°24′50″E / 41.40750° N; 21.41389° E / 41.40750; 21.41389Координати: 41°24′27″N 21°24′50″E / 41.40750° N; 21.41389° E / 41.40750; 21.41389
Основни податоци
Име Грашиште
Место Кутлешево
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“

Грашиште археолошко наоѓалиште во прилепското село Кутлешево. Наоѓалиштето поради неистраженоста не е датирано и е од непознат тип. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека на зарамнето плато под селото во нивите селабите пронаоѓале керамика и остатоци од темели.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.