Кутлешево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кутлешево
Кутлешево is located in Македонија
Кутлешево
Местоположба на Кутлешево во Македонија
Координати 41°24′27″N 21°24′50″E / 41.40750° СГШ; 21.41389° ИГД / 41.40750; 21.41389Координати: 41°24′27″N 21°24′50″E / 41.40750° СГШ; 21.41389° ИГД / 41.40750; 21.41389
Општина Општина Долнени
Население 27 жит.
(поп. 2002)
Кутлешево на општинската карта
Кутлешево во Општина Долнени.svg

Атарот на Кутлешево во рамките на општината

Кутлешево е село во Општина Долнени, во околината на градот Прилеп.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Кутлешево се наоѓа во централниот дел на Прилепското Поле, оддалечено 4,5 километри западно од општинскиот центар Долнени и 17 километри северозападно од Прилеп.

Историja[уреди | уреди извор]

Во пописните дефтери од 1467/68 година во Кутлешево имало 14 христијански семејства, 2 неженети и 1 вдовица; Во 1481/82 – 17 семејства и 3 вдовици; Во 1544/45 – 15 семејства, 2 неженети и 2 вдовици, како и 1 муслиманско семејство; Во 1568/69 – 15 семејства и 5 неженети.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Кутлешово живееле 40 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Кутнешево имало 48 Македонци, егзархисти.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото Кутлешево живеат 27 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на население низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 40[1] 48[2] 99 134 194 145 82 48 34 27

Родови[уреди | уреди извор]

Кутлешево е македонско село, а порано во селото имало и нешто србско население.

  • Македонски родови во селото се: Димбаровци (1 к.) едно домаќинство им останало уште од турско време. Потекнуваат од домазетот Мирче. Старите Димбаровци се изумрени; Јошевци (2 к.) доселени се во 1918 година од селото Долнени, пред тоа скитале и по други села. Живееле и во селото Лажани. Право место на потекло им е од селото Кокре, Мариово, ја знаат следната генеологија Спасо (жив на 56 год. во 1950тите) Тодор-Јоше-Илче, основачот на родот; Дајковци (4 к.) доселени се во 1923 година од селото Дабјани; Таневци (2 к.) доселени се во 1933 година од селото Косово, Порече; Петревци (1 к.), Черговци (1 к.) и Микајл (1 к.) доселени се во 1945 година од селот Лупште, Порече
  • Србски родови во селото биле: Дабиќи (1 к.) доселени во 1924 година од златиборското село Алин Поток; Деспиновиќи (2 к.) доселени во 1936 година од селото Врлик, Далмација (Хрватска); Јовановиќи (1 к.) доселени во 1935 година од околината на Гнилане (Косово), во овој род живеел и домазет од родот Мартиновци од соседното село Бело Поле.[5]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Археолошки локалитети

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Се знае за следните постари иселени родови и семејства од ова село.

Црвениковци иселени се во Заполжани. Тошевци иселени се во Горно Село. Филиповци иселени се во Средорек. Кокаревци и Баловци иселени се во Новоселани.[5]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 245
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, pp. 148-149.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  5. 5,0 5,1 „36 Битољско-прилепска котлина, Ј. Трифуноски.pdf“. Google Docs. конс. 2019-01-01. 
  6. 6,0 6,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  7. 7,0 7,1 7,2 7,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998