Барут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Барут
Барут во стаклен сад, Русија
Цртеж на древен кинески војник со ракета
Бронзен рачен топ од династијата Јуан, 13 или 14 век, Кина
Бездимен барут

Барут е лесно запална смеса од калиумов нитрат (KNO3), дрвен јаглен и сулфур. Според тежина овие 3 составни делови постојат во однос 15:3:2. Со палењето на барут, во самата хемиска реакција, тој ослободува гасови кој дејствуваат како гориво при експлозијата.

Барутот обично се користи за полнење на куршуми и за разбивање на тврди работи. Но, за разбивањето на поголеми карпи му се дава предност на динамитот.

Историја[уреди | уреди извор]

Барутот е првиот експлозив што бил развиен. Популарно сметан за еден од Четирите големи пронајдоци на Кина, бил откриен во текот на доцната Танг династија (9 век), но најраните записи датираат од Сонг династијата (11 век).[1]

Барутот како тема во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lorge, Peter Allan, 1967- (2008). The Asian military revolution : from gunpowder to the bomb. Cambridge, UK: Cambridge University Press. ISBN 978-0-511-41508-1. OCLC 247054823.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. DISCOGS, Goran Bregović ‎– Arizona Dream (Original Motion Picture Soundtrack) (пристапено на 19.8.2020)
  3. Zdravko Čolić, Vatra i barut, City records.