Државна изборна комисија на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Државна изборна комисија
ДИК лого.jpg
Лого на комисијата
Податоци за органот
Држава Собрание на РМ
Седиште Скопје, Македонија Македонија
Раководител Никола Рилковски
Портал
sec.mk


Државната Изборна Комисија или ДИК, според Уставот на Република Македонија е надлежна за спроведување на сите избори во Република Македонија. ДИК е составена од претседател, потретседател и членови. Сите членови на ДИК ги избира собранието на Република Македонија, по претходен политички консензус.

Состав[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]