Кокре

Координати: 41°17′29″N 21°37′49″E / 41.29139° СГШ; 21.63028° ИГД / 41.29139; 21.63028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кокре
Кокре во рамките на Македонија
Кокре
Местоположба на Кокре во Македонија
Кокре на карта

Карта

Координати 41°17′29″N 21°37′49″E / 41.29139° СГШ; 21.63028° ИГД / 41.29139; 21.63028
Регион Мариово
Општина  Прилеп
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 20049
Надм. вис. 820 м
Слава Духовден
Кокре на општинската карта

Атарот на Кокре во рамките на општината
Кокре на Ризницата

Кокре — село во Општина Прилеп, во областа Мариово, во околината на градот Прилеп.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото се наоѓа во Прилепската каза, Мариовска нахија во Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948195—    
1953240+23.1%
1961266+10.8%
1971206−22.6%
198153−74.3%
ГодинаНас.±%
199119−64.2%
199416−15.8%
20027−56.2%
20210−100.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Кокре живееле 466 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Кокре имало 400 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Кокре се води како чисто македонско село во Прилепската каза на Битолскиот санџак со 74 куќи.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 200 Македонци.[5]

Според пописот од 2002 година, во Кокре живееле само 7 жители, сите Македонци.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 466 400 195 240 266 206 53 19 16 7 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1522 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[11]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 3 гласачи.[12]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви[13]
Архелошки наоѓалишта

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Љубе Ристевски (15.08.1968) - Републички фудбалски судија, делегат и контролор во ФФМ.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 247.
 3. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 148-149.
 4. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 23.
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.[мртва врска]
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 12. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
 14. ИМПРЕСИВНИ ОСТАТОЦИ ОД АНТИЧКИ ХРАМ НА ЛОКАЛИТЕТОТ „СПАСИЦА“ КАЈ КОКРЕ, ПРИЛЕПСКО
 15. „Катерина Димеска“. ВМРО ДПМНЕ. Посетено на 2010-11-06.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]