Црква Св. Архангел (Кокре)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Св. Архангел
археолошко наоѓалиште
Црква Св. Архангел is located in Македонија
Црква Св. Архангел
Местоположба на Црква Св. Архангел во Македонија
Местоположба 41°17′29″N 21°37′49″E / 41.29139° N; 21.63028° E / 41.29139; 21.63028Координати: 41°17′29″N 21°37′49″E / 41.29139° N; 21.63028° E / 41.29139; 21.63028
Основни податоци
Место Кокре
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Црква Св. Архангелархеолошко наоѓалиште во прилепското село Кокре. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. Во непосредната близина на селото, на околу 100 м источно од последните селски куќи се наоѓа денешната црква, подигната во 1866 година. ПОкрај источната ограда на гробиштата, на површина од 100 м2 се пронајдени гробни конструкции од вертикално поставени камени плочи од постара некропола. Гробовите прават редови со ориентација запад-исток.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 302, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069