Св. Ѓорѓија (Варош)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Ѓорѓија
археолошко наоѓалиште
Св. Ѓорѓија is located in Македонија
Св. Ѓорѓија
Местоположба на Св. Ѓорѓија во Македонија
Местоположба 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° N; 21.53250° E / 41.35694; 21.53250Координати: 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° N; 21.53250° E / 41.35694; 21.53250
Основни податоци
Место Варош
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Ѓорѓија – средновековна црква. Во 1965 година со ископувањето кое го вршел Музејот во Прилеп, во сондата бр. 31 биле откриени остатоци од црква. Според пронајдените фрагменти од фрески, црквата била живописана кон средината на ХIII век.Спомната била во пвелбата на кралот Стефан Душан во 1335 година[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]