Јолева Ограда (Полчиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јолева Ограда
археолошко наоѓалиште
Јолева Ограда is located in Македонија
Јолева Ограда
Местоположба на Јолева Ограда во Македонија
Местоположба 41°8′54″N 21°49′22″E / 41.14833° СГШ; 21.82278° ИГД / 41.14833; 21.82278Координати: 41°8′54″N 21°49′22″E / 41.14833° СГШ; 21.82278° ИГД / 41.14833; 21.82278
Основни податоци
Место Полчиште
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Јолева Оградаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Полчиште. Наоѓалиштето претставува населба и топилница од доцноантичкото време. На висок рид што се наоѓа на источната страна од селото се гледаат грамади од камења насобрани при чистењето на нивите, фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и остатоци од железна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 307. ISBN 9989-649-28-6.