Селска Црква (Беровци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селска Црква
археолошко наоѓалиште
Селска Црква is located in Македонија
Селска Црква
Местоположба на Селска Црква во Македонија
Местоположба 41°17′51″N 21°29′47″E / 41.29750° N; 21.49639° E / 41.29750; 21.49639Координати: 41°17′51″N 21°29′47″E / 41.29750° N; 21.49639° E / 41.29750; 21.49639
Основни податоци
Место Беровци
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Селска Цркваархеолошко наоѓалиште во прилепското село Беровци. Наоѓалиштето претставува осамен наод од римско време. Во влезот на селската црква е вѕидана надгробна плоча од мермер со грчки натпис во 6 реда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофска проучавања, Београд 1998