Беровци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Беровци
Беровци is located in Македонија
Беровци
Местоположба на Беровци во Македонија
Беровци на интерактивна карта

Координати 41°17′51″N 21°29′47″E / 41.29750° СГШ; 21.49639° ИГД / 41.29750; 21.49639Координати: 41°17′51″N 21°29′47″E / 41.29750° СГШ; 21.49639° ИГД / 41.29750; 21.49639
Регион Прилепско Поле
Општина Coat of arms of Prilep Municipality.svg Прилеп
Население 365 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 20005
Надм. вис. 612 м
Беровци на општинската карта
Беровци во Општина Прилеп.svg

Атарот на Беровци во рамките на општината
Commons-logo.svg Беровци на Ризницата

Беровци — село во Општина Прилеп, во околината на градот Прилеп.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Беровци се наоѓа во Пелагонија, односно во јужниот дел на Прилепско Поле.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Прилепската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Беровци живееле 230 жители, сите Македонци.[2]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Беровци имало 120 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според пописот од 2002 година, селото Беровци има 334 жители, од кои 333 Македонци и еден друг.[4]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2021 година, Беровци има 365 жители.

Следува табела на народносната структура на населението:

Народност Вкупно
Македонци 340
Албанци 1
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
Други 24
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948252—    
1953302+19.8%
1961352+16.6%
1971375+6.5%
1981357−4.8%
ГодинаНас.±%
1991355−0.6%
1994353−0.6%
2002334−5.4%
2021365+9.3%

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 230[2] 120[3] 252 302 352 375 357 355 353 334

Родови[уреди | уреди извор]

Беровци е чисто македонско православно село, сите родови во селото се доселенички.

Родови во Беровци се:

 • Доселеници: Вршковци (2 к.), потекнуваат од предокот Марко, доселени се околу 1850 година од селото Ерековци; Куциовци (1 к.), доселени се околу 1850 година од селото Прилепец; Штрклевци (3 к.) и Милевци (2 к.), доселени се околу 1850 година од селото Галичани; Томевци (2 к.), доселени се пред 1912 година од Галичани, таму имаат истоимени роднини; Беџовци (4 к.), доселени се пред 1912 година од Алинци; Џелиловци (5 к.), доселени се од Марул и таму се доселиле однекаде; Черкезовци (2 к.), доселени се пред 1912 година од Галичани, пред тоа живееле во Боротино и Лагово; Емровци (2 к.), доселени се пред 1912 година од Кадино Село, подалечно потекло од Бела Црква; Јанчевци (5 к.), стари деленици од Емровци. Овие два рода во Бела Црква имале роднини тоа биле Куцовци. Подалечно потекло од Смилево во Железник; Јаричевци (1 к.), доселени се 1925 година од Алинци, таму припаѓале на родот Головодовци, подалечно потекло од селото Света во Железник; Алексовци (1 к.) доселени се од Леништа; Бутрак (1 к.), доселени се од Галичани, после 1918 година, гранка се од родот Бутраковци кои живеат во Големо Коњари, подалечно потекло непознато; Гулабовци (1 к.), доселени се во текот на Втората светска војна од селото Сливово во Дебрца; Грујовци (1 к.) доселени се од Мало Коњари и Апчевци (1 к.) доселени се од Прилеп пред 1912 година.[6]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Цркви
Археолошки наоѓалишта[8]
 • Селска Црква — осамен наод од римско време;
 • Кметица — неопределено наоѓалиште од непознат период;
 • Црквиште — неопределено наоѓалиште од непознат период;

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1432 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 297 гласачи.[10]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Мојсовци (7 к.) иселени се во Веселчани, Вишиновци (5 к.), иселени се во Алинци, Трајковци (3 к.) се иселени во Мало Коњари, Апчевци (1 к.) иселени се во Мажучиште и Николовци се иселени во Шелеверци. Од родот Куциновци има иселеници во Прилеп.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 246.
 3. 3,0 3,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.148-149.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 6. 6,0 6,1 Трифуноски, Јован (1998). Битољско-прилепска котлина. Белград: САНУ. стр. 332–333.
 7. Осветување на камен-темелник на нова црква во с. Беровци, Прилеп
 8. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 9. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]