Огради (Бешиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Огради
археолошко наоѓалиште
Огради is located in Археолошки локалитет во Македонија
Огради
Огради
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°8′22″N 21°46′55″E / 41.13944° СГШ; 21.78194° ИГД / 41.13944; 21.78194Координати: 41°8′22″N 21°46′55″E / 41.13944° СГШ; 21.78194° ИГД / 41.13944; 21.78194
Основни податоци
Име Огради
Место Бешиште
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Огради — археолошки локалитет во прилепското село Бешиште. Локалитетот преставува населба од римско време. Се наоѓа југоисточно од селото и источно од локалитетот Турчија, на едно поголемо зарамнето плато, каде се гледаат грамади од градежен материјал, делови од темели на ѕидови, згура од топено железо, како и фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 А. Миткоски (2017). Археолошки рекогносцирања на подрачјето на општина Витолиште, Мариово (рекогносцирања 2001 година). Прилеп: НУ Завод за заштита на спомениците на културата и музеј - Прилеп. ISSN 2545-4536