Светец (Варош)

Координати: 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° СГШ; 21.53250° ИГД / 41.35694; 21.53250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Светец


Местоположба 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° СГШ; 21.53250° ИГД / 41.35694; 21.53250
Основни податоци
Место Варош
Општина Прилеп
Тип

 некропола


Период бронзено време
среден век
Портал „Археологија“

Светец археолошко наоѓалиште во прилепското село Варош. Претставува некропола од бронзено време.

Во непосредната близина на манастирот Св. Архангел Михаил, од десната страна на патот кога се слегува кон Варош, под карпата со фреската на св. Архангел е откриен гроб со урна во која се наоѓале остатоци од кремирана жена.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 289. ISBN 9989649286.