Манастир Св. Архангел Михаил (Варош)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е статија за археолошкото наоѓалиште. За манастирот, видете Варошки Манастир.

Манастир Св. Архангел Михаил
археолошко наоѓалиште
Манастир Св. Архангел Михаил is located in Македонија
Манастир Св. Архангел Михаил
Местоположба на Манастир Св. Архангел Михаил во Македонија
Местоположба 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° СГШ; 21.53250° ИГД / 41.35694; 21.53250Координати: 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° СГШ; 21.53250° ИГД / 41.35694; 21.53250
Основни податоци
Место Варош
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Манастир Св. Архангел Михаилархеолошко наоѓалиште во прилепското село Варош. Претставува осамен наод од римското време.

Пред манастирскиот влез се наоѓа дел од тимпанон со релфејна палмета. Во ѕидот на конакот има мала мермерна плоча со релјефна претстава на тракиски коњаник. Мермерните столбови што го носат тремот на црквата исто така се од античко потекло.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 283. ISBN 9989649286.