Горни Лозја (Бешиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горни Лозја
археолошко наоѓалиште
Горни Лозја is located in Македонија
Горни Лозја
Местоположба на Горни Лозја во Македонија
Местоположба 41°8′22″N 21°46′55″E / 41.13944° N; 21.78194° E / 41.13944; 21.78194Координати: 41°8′22″N 21°46′55″E / 41.13944° N; 21.78194° E / 41.13944; 21.78194
Основни податоци
Место Бешиште
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Горни Лозјаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Бешиште. Наоѓалиштето претставува населба од римско време. Се на 3 км југозападно од селото, од двете страни на патот за селото Зовиќ, во ливада на месен жител, каде биле откопани 8 питоси. До северозападната страна на ливадата има две корита издлабени во карпа, со правоаголна форма, оддалечени едно од друго 0,30 м и меѓусебно поврзани, веројатно наменети за гмечење на грозје. По површината се гледаат грамади од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 А. Миткоски (2017). Археолошки рекогносцирања на подрачјето на општина Витолиште, Мариово (рекогносцирања 2001 година). Прилеп: НУ Завод за заштита на спомениците на културата и музеј - Прилеп. ISSN 2545-4536