Врља Грамада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Врља Грамада
археолошко наоѓалиште
Врља Грамада is located in Археолошки локалитет во Македонија
Врља Грамада
Врља Грамада
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°8′22″N 21°46′55″E / 41.13944° СГШ; 21.78194° ИГД / 41.13944; 21.78194Координати: 41°8′22″N 21°46′55″E / 41.13944° СГШ; 21.78194° ИГД / 41.13944; 21.78194
Основни податоци
Име Врља Грамада
Место Бешиште
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период праисторија
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Врља Грамада — археолошки локалитет во прилепското село Бешиште. Локалитетот преставува праисториска населба. Откриен е во 2001 година од страна на археологот Александар Миткоски кога биле вршени археолошки рекогносцирања на подрачјето на поранешната општина Витолиште.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 А. Миткоски (2017). Археолошки рекогносцирања на подрачјето на општина Витолиште, Мариово (рекогносцирања 2001 година). Прилеп: НУ Завод за заштита на спомениците на културата и музеј - Прилеп. ISSN 2545-4536
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069