Куќата на Ѓошеви (Варош)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куќата на Ѓошеви
археолошко наоѓалиште
Куќата на Ѓошеви is located in Македонија
Куќата на Ѓошеви
Местоположба на Куќата на Ѓошеви во Македонија
Местоположба 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° N; 21.53250° E / 41.35694; 21.53250Координати: 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° N; 21.53250° E / 41.35694; 21.53250
Основни податоци
Место Варош
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо).svg депо


Период бронзено време
железно време
Портал „Археологија“

Куќата на Ѓошевиархеолошко наоѓалиште во прилепското село Варош. Претставува депо од бронзеното и железното време.

При изградбата на засебната станбена зграда на улицата „Борка Лопач“ број 3б, се откриени повеќе големи керамички садови, искршени и групирани во три купови поставени блиску еден до друг. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 283. ISBN 9989649286.