Стојанов Шопур (Мелница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стојанов Шопур
археолошко наоѓалиште
Стојанов Шопур is located in Македонија
Стојанов Шопур
Местоположба на Стојанов Шопур во Македонија
Местоположба 41°10′05″N 21°46′55″E / 41.16806° N; 21.78194° E / 41.16806; 21.78194Координати: 41°10′05″N 21°46′55″E / 41.16806° N; 21.78194° E / 41.16806; 21.78194
Основни податоци
Место Мелница
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Стојанов Шопурархеолошко наоѓалиште во прилепското село Мелница. Наоѓалиштето претставува средновековна населба со некропола. Во месноста Отин, оддалечена 4,5 км северно од селото, има природна височинка со пад кон северозапад, на која се гледаат конструкции од гробови градени од камени плочи, со мали отстапувања во ориентацијата запад-исток. Северно од гробовите има грамади од кршен камен, фрагменти од керамички садови, питоси и згура од топено железо.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 304, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069