Бревчина (Варош)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бревчина
археолошко наоѓалиште
Бревчина is located in Македонија
Бревчина
Местоположба на Бревчина во Македонија
Местоположба 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° N; 21.53250° E / 41.35694; 21.53250Координати: 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° N; 21.53250° E / 41.35694; 21.53250
Основни податоци
Место Варош
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Бревчинаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Варош. Претставува населба од римското време. На 1 км југозападно од селото, во нивата на еден жител и во околните ниви што лежат покрај патот за селото Шилево се откриени темели од ѕидови ѕидани од камен и кал и голем број фрагменти од тегули и имбрекси. Исто така има и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 282. ISBN 9989649286.