Горе Река (Витолиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горе Река - Пртева Ливада
археолошко наоѓалиште
Горе Река - Пртева Ливада is located in Македонија
Горе Река - Пртева Ливада
Местоположба на Горе Река - Пртева Ливада во Македонија
Местоположба 41°10′50″N 21°49′36″E / 41.18056° СГШ; 21.82667° ИГД / 41.18056; 21.82667Координати: 41°10′50″N 21°49′36″E / 41.18056° СГШ; 21.82667° ИГД / 41.18056; 21.82667
Основни податоци
Место Витолиште
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Горе Река – Пртева Ливадаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Витолиште. Претставува населба од римското време. На 2 км источно од селото по површната се среќава множество од керамички садови, питоси и градежен материјал. Според Трајко Шиклоски, овде биле откопани 4 питоса.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 290, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069