Илино (Прилеп)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Илино
археолошко наоѓалиште
Илино is located in Македонија
Илино
Местоположба на Илино во Македонија
Местоположба 41°20′40″N 21°33′20″E / 41.34444° N; 21.55556° E / 41.34444; 21.55556Координати: 41°20′40″N 21°33′20″E / 41.34444° N; 21.55556° E / 41.34444; 21.55556
Основни податоци
Место Прилеп
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Илиноархеолошко наоѓалиште во градот Прилеп. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. Во непосредната близина на градот, во месноста наречена Шаторов Камен, на зарамнето плато со површина од 200 × 50 метри, се гледаат 6 гробни конструкции, кој биле откопани од жителите. Гробовите се градени од камени плочи, а како прилози биле најдени белезици од тордирана бакарна жица и друго. Наодите се чуваат во Завод и Музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 309, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069