Слон (Варош)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слон
археолошко наоѓалиште
Megalithic Sanctuary Prilep 2.jpg

Мегалитското светилиште кај Слон

Слон is located in Македонија
Слон
Местоположба на Слон во Македонија
Местоположба 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° N; 21.53250° E / 41.35694; 21.53250Координати: 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° N; 21.53250° E / 41.35694; 21.53250
Основни податоци
Место Варош
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период бронзено време
Портал „Археологија“
Карпата во облик на слон во чија близина се наоѓа населбата

Слон — населба од бронзено време. Во подножјето на Маркови Кули, од југоисточната страна, а во непосредна близина на природната карпа во вид на слон. Видливи се бројни фрагменти од керамика, керамички садови. Во 1965 година се извршени пробни ископувања од помал обем. Материјалот, денес е во Заводот и музеј од Прилеп. Во постарите културни периоди, како што се неолитот, бакарното и бронзеното време, оваа исклучителна карпа, веројатно била објект на нагласено обожување, како објект со божествено потекло, дом на моќни божества, околу која се одигрувале разновидни процесии и ритуали за придобивање на милоста на натприродните суштества, кои владееле со природните сили и духовниот свет. Дел од големиот број издлабени правоаголни и трапезоидни објекти, веројатно претставувале своевидни садови (реципиенти), кои служеле за дамнешните култно-религиски активности. Ова, особено, важи за трите такви садови од северната страна на објектот, кои биле изработени во негова непосредна близина, а до нив води карпеста патека, која тргнува од самото подножје на ритчето на кое се наоѓа „Слонот“. Дека околу оваа карпа се развила населба во бронзеното време потврдуваат и археолозите, но присуството на разновидни археолошки материјали, меѓу кои и такви кои потекнуваат од постарите периоди, може да се констатира дека карпата има многу старо култно потекло.[1],[2],

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]