Црквиште (Бонче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквиште
археолошко наоѓалиште
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°12′24.2″N 21°35′18.4″E / 41.206722° N; 21.588444° E / 41.206722; 21.588444Координати: 41°12′24.2″N 21°35′18.4″E / 41.206722° N; 21.588444° E / 41.206722; 21.588444
Основни податоци
Место Бонче
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“

Црквиште — населба од хеленистичкото и римското време. Во непосредната близина на селото се најдени мермерна ара со грчки натпис, тркалезни кули, антички монети и помали бронезени статуетки. На површината има остатоци од темели на објекти и многу градежен материјал. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. стр. 282. ISBN 9789989101069.