Полатица (Штавица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полатица is located in Македонија
Полатица
Местоположба на Полатица во Македонија
Местоположба 41°15′33″N 21°34′04″E / 41.25917° СГШ; 21.56778° ИГД / 41.25917; 21.56778Координати: 41°15′33″N 21°34′04″E / 41.25917° СГШ; 21.56778° ИГД / 41.25917; 21.56778
Основни податоци
Место Штавица
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период раноантичко време
Портал „Археологија“

Полатицаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Штавица. Претставува осамен наоди - монети од раноантичкото време.

На наоѓалиштето се најдени грчки и македонски бронзени монети. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 319. ISBN 9989649286.