Црквиште (Алинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквиште
археолошко наоѓалиште
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°15′32″N 21°28′51″E / 41.25889° N; 21.48083° E / 41.25889; 21.48083Координати: 41°15′32″N 21°28′51″E / 41.25889° N; 21.48083° E / 41.25889; 21.48083
Основни податоци
Име Црквиште
Место Алинци
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Алинци. Наоѓалиштето преставува осамен наод од римско време. Се наоѓа на околу 1,3 км од селото, во селските гробишта, каде има мала црквичка во која се вградени неколку камени сполии (ара, база и оштетена надгробна плоча со релјефна претстава на три фигури што стојат).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998