Св. Јован (Варош)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Јован
археолошко наоѓалиште
Св. Јован is located in Македонија
Св. Јован
Местоположба на Св. Јован во Македонија
Местоположба 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° N; 21.53250° E / 41.35694; 21.53250Координати: 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° N; 21.53250° E / 41.35694; 21.53250
Основни податоци
Место Варош
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
среден век
Портал „Археологија“

Св. Јованархеолошко наоѓалиште во прилепското село Варош. Претставува осамен наод од римското време и средновековна населба и некропола.

На околу 500 метри северозападно од населбата, непосредно од училишната ограда при сондажните ископувања извршени во 1960 година се откриени темели од црква и неколку гробови од XIII до XIV век, во кои се најдени прстени, белезици и обетки. Исто така, биле најдени повеќе мермерни фрагменти од античка декоративна пластика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 288, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069