Градишка Тумба (Гуѓаково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градишка Тумба
археолошко наоѓалиште
Градишка Тумба is located in Македонија
Градишка Тумба
Местоположба на Градишка Тумба во Македонија
Местоположба 41°17′3″N 21°47′52″E / 41.28417° СГШ; 21.79778° ИГД / 41.28417; 21.79778Координати: 41°17′3″N 21°47′52″E / 41.28417° СГШ; 21.79778° ИГД / 41.28417; 21.79778
Основни податоци
Место Гуѓаково
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градишка Тумба археолошко наоѓалиште во прилепското село Гуѓаково. Претставува населба од доцноантичко време.

Околу 1,5 км југоисточно од селото, на мала височинка што се спушта кон коритото на Црна Река се наоѓаат остатоци од ѕидови градени од кршен камен и варов малтер. На површината има фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси, а биле најдени и монети[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 294, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069