Црква 13 (Варош)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква 13
археолошко наоѓалиште
Црква 13 is located in Македонија
Црква 13
Местоположба на Црква 13 во Македонија
Местоположба 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° N; 21.53250° E / 41.35694; 21.53250Координати: 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° N; 21.53250° E / 41.35694; 21.53250
Основни податоци
Место Варош
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
среден век
Портал „Археологија“

Црква 13археолошко наоѓалиште во прилепското село Варош. Претставува осамен наод од римското време и средновековна црква со некропола.

Во средиштето на населбата, околу 120 м југоисточно од црквата „Св. Никола“, во 1965 во дворот на еден жител биле извршени ископувања при што се откриени остатоци од темели на црква и повеќе гробови, како и антички сполии од мермер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 289, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069