Св. Врач (Варош)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Врач
археолошко наоѓалиште
Св. Врач is located in Македонија
Св. Врач
Местоположба на Св. Врач во Македонија
Местоположба 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° N; 21.53250° E / 41.35694; 21.53250Координати: 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° N; 21.53250° E / 41.35694; 21.53250
Основни податоци
Место Варош
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Врачархеолошко наоѓалиште во прилепското село Варош. Претставува средновековна црква.

Во југоисточниот дел на Варош, во близината на патот Прилеп-Кичево и на околу 80 м југозападно од црквата Св. Петар, според податоците од населението, се наоѓала црквата Св. Врач, во која се споменува во повелбата на кралот Стефан Душан. Со ископувањата во 1955 година не се констатитрани остатоци од црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 287. ISBN 9989649286.