Чука (Тополчани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чука
археолошко наоѓалиште
Чука is located in Македонија
Чука
Местоположба на Чука во Македонија
Местоположба 41°13′28″N 21°25′48″E / 41.22444° N; 21.43000° E / 41.22444; 21.43000Координати: 41°13′28″N 21°25′48″E / 41.22444° N; 21.43000° E / 41.22444; 21.43000
Основни податоци
Место Тополчани
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
среден век
Портал „Археологија“

Чукаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Тополчани. Претставува населба од неолитот, како и јами од средниот век.

На 300 м југозападно од селото, на самата траса на старата железничка пруга Прилеп-Битола има ниска тумба на која во 1958 и 1975 година се извршени ископувања. Откриени се остатоци од населба со множество фрагменти од керамички садови украсувани со барботин, импресо и сликање со бела боја врз црвена основа, која временски и културно му припаѓа на средниот неолит во Пелагонија, односно на Велушко-породинската културна група.

Исто така, веднаш под хумусниот слој биле откриени две јами, едната со пречник од 1,45 м, а другата од 1,80 м, во кои се најдени фрагменти од средновековна керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 314. ISBN 9989-649-28-6.