Турчија (Бешиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Турчија
археолошко наоѓалиште
Турчија is located in Македонија
Турчија
Местоположба на Турчија во Македонија
Местоположба 41°8′22″N 21°46′55″E / 41.13944° N; 21.78194° E / 41.13944; 21.78194Координати: 41°8′22″N 21°46′55″E / 41.13944° N; 21.78194° E / 41.13944; 21.78194
Основни податоци
Место Бешиште
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Турчијаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Бешиште. Наоѓалиштето претставува некропола од римско време. Се наоѓа во непосредна близина на селото, од неговата југоисточна страна, каде има мала височинка на чија површина се гледаат гробни конструкции од плочи поставени вертикално или како покриви. Насоченоста на гробовите е запад-исток, со помали или поголеми отстапувања кон север и југ. Некрополата се следи до самите куќи од современата селска населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 А. Миткоски (2017). Археолошки рекогносцирања на подрачјето на општина Витолиште, Мариово (рекогносцирања 2001 година). Прилеп: НУ Завод за заштита на спомениците на културата и музеј - Прилеп. ISSN 2545-4536