Прејди на содржината

Вигната (Бонче)

Координати: 41°12′24.2″N 21°35′18.4″E / 41.206722° СГШ; 21.588444° ИГД / 41.206722; 21.588444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вигната


Местоположба 41°12′24.2″N 21°35′18.4″E / 41.206722° СГШ; 21.588444° ИГД / 41.206722; 21.588444
Основни податоци
Место Бонче
Тип

 базилика


Период раноантичко време
Портал „Археологија“

Вигната археолошко наоѓалиште во прилепското село Бонче. Претставува базилика од доцноантичкото време.

Кај Старо Бонче е локалитетoт Вигната. Поврзан со културата на големиот градски центар од подлабоката антика се локалитетите Цветково, Младено, Црквиште и други траги на материјална култура од различни времиња..[1].

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  • Висока - населба и кастел од хеленистичко, римско и доцноантичко време
  • Градиште Цветково — тврдина од раноантичко време
  • Вигната — базилика од раноантичко време
  • Спаница — осамен наод од хеленистичкото и доцноантичкото време
  • Старо Бонче — некропола од хеленистичкото и доцноантичкото време
  • Црквиште —населба од хеленистичкото и доцноантичкото време

Литература

[уреди | уреди извор]