Заград (Варош)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Заград
археолошко наоѓалиште
Заград is located in Македонија
Заград
Местоположба на Заград во Македонија
Местоположба 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° СГШ; 21.53250° ИГД / 41.35694; 21.53250Координати: 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° СГШ; 21.53250° ИГД / 41.35694; 21.53250
Основни податоци
Место Варош
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Заградархеолошко наоѓалиште во прилепското село Варош. Претставува некропола од железното време. На 1 км северозападно од Варош, во југозападниот дел на наоѓалиштето, во ровините по дожд биле наоѓани бронзени фибули со ѕвездести проширувања на лакот и плочеста триаголна нога. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 282. ISBN 9989649286.