Селиште (Беловодица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селиште
археолошко наоѓалиште
Селиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Селиште
Селиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°20′47″N 21°33′15″E / 41.34639° СГШ; 21.55417° ИГД / 41.34639; 21.55417Координати: 41°20′47″N 21°33′15″E / 41.34639° СГШ; 21.55417° ИГД / 41.34639; 21.55417
Основни податоци
Име Селиште
Место Беловодица
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селиште — археолошки локалитет во прилепското село Беловодица. Локалитетот преставува некропола од римско време. Се наоѓа на 2 км северозападно од селото, непосредно крај старата траса на патот Прилеп-Скопје, каде се најдени гробови од мермерни плочи и во нив монети. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069