Црква 16 (Варош)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква 16
археолошко наоѓалиште
Црква 16 is located in Македонија
Црква 16
Местоположба на Црква 16 во Македонија
Местоположба 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° N; 21.53250° E / 41.35694; 21.53250Координати: 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° N; 21.53250° E / 41.35694; 21.53250
Основни податоци
Место Варош
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Црква 16археолошко наоѓалиште во прилепското село Варош. Претставува средновековна црква и некропола.

Во подножјето на Маркови Кули, на околу 180 метри северно од црквата Св. Петар, со ископувањето во 1965 година биле откриени остатоци од темели на црква градена од камен, тули и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 289, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069