Куќата на М. Мантов (Варош)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куќата на М. Мантов
археолошко наоѓалиште
Куќата на М. Мантов is located in Македонија
Куќата на М. Мантов
Местоположба на Куќата на М. Мантов во Македонија
Местоположба 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° N; 21.53250° E / 41.35694; 21.53250Координати: 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° N; 21.53250° E / 41.35694; 21.53250
Основни податоци
Место Варош
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период бронзено време
Портал „Археологија“

Куќата на М. Мантовархеолошко наоѓалиште во прилепското село Варош. Претставува некропола од бронзеното време.

При изградбата на засебните згради на три домаќинства (броеви 3, 19 и 21), е откриен дел од некропола. Поточно, откриени се четири гроба - цисти, оградени со камени плочи или само обележани со помали камења, во кои починатите биле положени во згрчена положба. Од гробни прилози се најдени десет помали керамички садови, кои се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 283. ISBN 9989649286.