Бостаништа (Алинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бостаништа
археолошко наоѓалиште
Бостаништа is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бостаништа
Бостаништа
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°15′32″N 21°28′51″E / 41.25889° СГШ; 21.48083° ИГД / 41.25889; 21.48083Координати: 41°15′32″N 21°28′51″E / 41.25889° СГШ; 21.48083° ИГД / 41.25889; 21.48083
Основни податоци
Име Бостаништа
Место Алинци, Прилепско
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бостаништа — археолошки локалитет во прилепското село Алинци. Локалитетот преставува некропола од римско време. Се наоѓа на 500 метри југоисточно од патот Прилеп-Битола, мерено од полициската станица, каде биле откриени 14 гроба со остатоци од кремирани покојници. Во гробовите имало прилози од стаклени и керамички садови и накит од бронза (фибули, токи и друго). Исто така се најдени и монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998