Бобарски Гробишта (Алинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бобарски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Бобарски Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бобарски Гробишта
Бобарски Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°15′32″N 21°28′51″E / 41.25889° СГШ; 21.48083° ИГД / 41.25889; 21.48083Координати: 41°15′32″N 21°28′51″E / 41.25889° СГШ; 21.48083° ИГД / 41.25889; 21.48083
Основни податоци
Име Бобарски Гробишта
Место Алинци, Прилепско
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бобарски Гробишта — археолошки локалитет во прилепското село Алинци. Локалитетот поради неистраженоста не е датиран, но преставува некропола. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека на потесот што се граничи со атарот на соседното село Веселчани биле видливи гробови означени со побелени камења. Според локалното население, тие гобови не припаѓале на сегашните селани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофска проучавања, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069