Црквиште (Пештани)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°0′53.45″N 20°48′37.56″E / 41.0148472° СГШ; 20.8104333° ИГД / 41.0148472; 20.8104333Координати: 41°0′53.45″N 20°48′37.56″E / 41.0148472° СГШ; 20.8104333° ИГД / 41.0148472; 20.8104333
Основни податоци
Место Пештани
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во крајбрежното охридско село Пештани. Се состои од остатоци од средновековна црква пронајдени крај денешната возобовена црква, која е главна на селото.

Наоѓалиштето е сместено на јужниот крај на селото, источно од патот Охрид - Св. Наум се наоѓа црквата „Св. Кузман и Дамјан“ (наречена и „Св. Врачи“), која е обновена во 1844 г. Подигната е врз остатоци од оваа стара црква.

Се смета дека средновековната црква била посветена на „Св. Богородица Одигитрија“ (Патеводителка).[1] бидејќи е спомената во натписот од црквата „Св. Константин и Елена“ во Охрид[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 274. ISBN 9989-649-28-6.
  2. „Wayback Machine“. web.archive.org. 2017-07-29. Архивирано од изворникот на 2017-07-29. Посетено на 2020-01-18.