Сињак (Витолиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сињак
археолошко наоѓалиште
Сињак is located in Македонија
Сињак
Местоположба на Сињак во Македонија
Местоположба 41°12′34″N 21°51′16″E / 41.20944° N; 21.85444° E / 41.20944; 21.85444Координати: 41°12′34″N 21°51′16″E / 41.20944° N; 21.85444° E / 41.20944; 21.85444
Основни податоци
Место Витолиште
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Сињакархеолошко наоѓалиште во прилепското село Витолиште. Претставува населба од доцноантичко време, чии остатоци се на околу 2,5 км североисточно од селото. Таму, на една мала површина на Столовски Рид се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 291. ISBN 9989-649-28-6.