Црквиште (Беровци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквиште
археолошко наоѓалиште
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°17′51″N 21°29′47″E / 41.29750° N; 21.49639° E / 41.29750; 21.49639Координати: 41°17′51″N 21°29′47″E / 41.29750° N; 21.49639° E / 41.29750; 21.49639
Основни податоци
Место Беровци
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено


Период непознат период
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Беровци. Наоѓалиштето поради неистраженоста не е датирано и е од непознат тип. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека западно од селото во истоимениот потес биле забележливи остатоци од ѕидини високи и до 1 метар.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофска проучавања, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069